За межею: новобудови в передмісті тіснять столичні об’єкти

Покупка житла в містах-супутниках приваблює низькою ціною, але лякає нерозвиненою інфраструктурою.

Високі ціни на житло в столиці змушують багатьох покупців придивлятися до пропозиції новобудов у містах-супутниках Києва. ІАП «Столична нерухомість» вирішила розібратися, які переваги і недоліки, а також «унікальні» особливості придбання житла в передмісті.

Чому передмістя?

За даними експертів, в останні півроку відзначається стійка тенденція популярності придбання квартир в сучасній житловій забудові найближчих передмість столиці. «Для покупців це реальна можливість придбати нове житло за оптимальною ціною, тим більше вибір таких пропозицій зараз досить широкий», – говорить Галина Мельникова, генеральний директор АН «Благовіст». За словами, комерційного директора компанії «Інтергал-Буд», Юлії Горох, придбання квартири в передмісті Києва базується на 3-х ключових перевагах такого формату житлової нерухомості. По-перше, доступна ціна – в передмісті квадратний метр житла в новобудові на 25-35% нижче вартості квартири на околиці спального району Києва. По-друге, комфортний формат – основний обсяг пропозиції квартир представлений житловими комплексами на кілька 5-поверхових будинків з малогабаритними 1-о й 2-во кімнатними квартирами і власною інфраструктурою на території. По-третє, рекреаційні зони (природні чи упорядковані на території житлових комплексів) та інфраструктура самого комплексу.

Найбільш популярні напрямки

Серед покупців житла в передмісті користуються попитом населені пункти не тільки з найбільш доступною ціною квадратного метра, а й з гарною інфраструктурою міста та зручним транспортним сполученням з Києвом. «У покупців житлової нерухомості в містах-супутниках попитом користуються ті населені пункти, які мають потенціал для розвитку. У містах з розвиваючою інфраструктурою квадратний метр дешевше. Але вже через кілька років, коли в місті буде побудована хороша транспортна інфраструктура і сфера обслуговування, ціни на житло почнуть зростати. Відповідно, придбання нерухомості зараз, вже завтра перетвориться на вигідну інвестицію», – говорить Андрій Ковальчук, головний архітектор проектів Інституту «МіськЦівілПроект». Фахівці відзначають, що на сьогоднішній день кількість споруджуваних і нещодавно побудованих ЖК в Києві і передмісті приблизно однакова (близько 250 проектів у столиці і стільки ж біля неї), але динаміка виходу на ринок нових об’єктів вище за межею столиці.

Що стосується найбільш популярних населених пунктів, то за даними Галини Мельникової, це всі міста-супутники в радіусі 50 км від центру Києва. «З найбільш популярних можна виділити Варшавське напрямок – Ірпінь, Буча, Гостомель і Києво-Святошинський район – Вишневе, Софіївська і Петропавлівська Борщагівка, Чайки, а також Бровари на лівому березі», – говорить експерт. За оцінками ж компанії «Інтергал-Буд», близько 40% наявного на ринку приміських попиту зосереджено недалеко від Одеської траси – Гатне, Крюківщина, Вишневе, що, на думку фахівців, обумовлено високою транспортною доступністю, як для особистого, так і громадського транспорту, рекреаційними зонами і сформованим іміджем комфортного для життя району.

На що звертати увагу

Купівля житла в новобудові завжди несе в собі певні ризики в незалежності від населеного пункту. Головний ризик – це не введення будинку в експлуатацію або затягування термінів будівництва. Щоб не стати жертвою нечесних забудовників, слід відповідально вивчити дозвільну документацію на об’єкт. «Потрібно бути гранично уважним і ретельно вивчити історію забудовника і дозвільні документи на ділянку і будівельні роботи», – рекомендує Галина Мельникова. Ще одна особливість, на яку необхідно звертати увагу – це інфраструктура передмістя, щоб у майбутньому не довелося витрачати багато часу на поїздки до столиці для вирішення побутових питань. «Соціально-побутова інфраструктура передмістя, безумовно, не розрахована на такі обсяги споруджуваного житла. Вже зараз спостерігається дефіцит шкіл, дитячих садків, поліклінік та інших установ, що функціонально забезпечують життєдіяльність населення», – вважає Юлія Горох. Вона також стверджує, що за умови збереження низького рівня локальної інфраструктури, попит на житло даного формату буде скорочуватися. Сьогодні значно більшим попитом у покупців користуються житлові проекти з діючими об’єктами торгової, сервісної та соціальної інфраструктури.

Привабливі ціни

Вартість житла в пригороді, найчастіше на 25-35% нижче, ніж аналогічна пропозиція в столиці. Так, є житлові комплекси, де квадратний метр коштує від 8 тис. 500 грн. А середня вартість становить 12-14 тис. грн. При цьому, чим ближче населений пункт до Києва, тим вища вартість житла. У таких населених пунктах, як Петропавлівська та Софіївська Борщагівка, Вишневе, квартири в нових будинках пропонують по 14-16 тис. за кв. м.

Що буде далі

Експерти прогнозують активний розвиток ринку житла міст-супутників столиці в найближчі роки. «Попит залишатиметься високим, оскільки квартира в передмісті – це вигідне і актуальне рішення житлового питання для багатьох родин. Особливо воно зручно для тих, хто не пов’язаний з щоденними поїздками в столицю (молоді батьки, дистанційна робота тощо). При цьому забудовники продовжують наповнювати ринок новими пропозиціями. Рівень цін збереже своє співвідношення з цінами на житло в столиці і буде поки залишатися в цьому ціновому коридорі», – прогнозує Галина Мельникова. Ще більшу популярність, на думку експертів, життя в передмісті придбає, коли розпочнеться будівництво нової Кільцевої дороги, про яку говорять вже роками. Це, крім транспортного зручності, спричинить за собою більш тісну «взаємодію» міст-супутників з Києвом і вони, за великим рахунком, будуть сприйматися як нові спальні райони столиці. Але чекати на це не менше десятка років.

Посиланні на матеріал