Україна піднялася на 4 позиції в рейтингу простоти ведення бізнесу Doing Business, який щорічно проводить Світовий банк і зайняла 83 місце в рейтингу зі 189 країн. Це результат введення в дію пакету регуляторних реформ зі спрощення реєстрації бізнесу. По суті, це єдиний сегмент, де за рік відбулися реальні зміни, і які відразу ж відзначили європейські та міжнародні партнери України.

Бізнес в Україні вже неодноразово стикався з ситуацією, коли реформи де-юре відбулися, а де-факто ще ні. Ця неприємна особливість, на жаль, характерна для всіх галузей нашої економіки. Так що цілком можливо, що українські підприємці ще не скоро відчують різницю в ці 4 пункти. Так все ж чому підняття в рейтингу так важливо для країни?

Варто визнати, що іноземні інвестори мало знають про Україну. З досвіду зустрічей в рамках форуму Ukraine: JustBusiness 2015 у Варшаві та Будапешті можна судити про те, що навіть серед найближчих географічних сусідів України існують стереотипи в питаннях співпраці і майже немає реального розуміння, як працювати в Україні і чи потрібно тут працювати взагалі.

Тому рейтинг Doing business для багатьох підприємців і корпорацій є чи не єдиним джерелом, згідно з яким верифицируется рішення про вихід на новий ринок. Варто відзначити, що країни другого десятка часто не розглядаються взагалі. У зоні уваги країни 40-70: там є перспективи і ще немає інших конкурентів (на відміну від країн першої 30-ки). Отже, чим вище України у рейтингу, тим вище ймовірність потрапляння країни в шорт-лист міжнародних компаній.

Найгірші показники в України за індикаторами «отримання дозволів на будівництво» (140) і «підключення до системи електропостачання» (137). Зараз забудовнику, щоб приступити до будівництва, необхідно зібрати пакет документів і пройти ряд бюрократичних процедур. Реалії такі, що деякі з них, наприклад, історико-містобудівне узгодження проекту, пройти на практиці в силу різних причин просто неможливо. Питання дерегуляції у будівельній галузі більш ніж актуальне. Якби ми домоглися спрощення хоча б деяких процедур в 2015 році, Україна наблизилася б до «золотого» сектору 40-70 в рейтингу Doing business. А значить, зробила б важливий крок на шляху до залучення іноземних інвесторів.

Вже очевидно, що 2015 для будівельної галузі був провальним. Законодавчі нововведення викликали колапс: не проводяться земельні аукціони, девелопери не починають нові проекти; за темпами обвалу ринку житла Україна увійшла до 3 «лідерів», ринок комерційної нерухомості також переживає не найкращі часи – висока вакантність, і рекордно низький показник виведення на ринок нової пропозиції. І все це на тлі девальвації гривні та інших наслідків падіння економіки. Реформування галузі – необхідна міра. І вона необхідна як для учасників галузі, так і для економіки країни в цілому. Наші іноземні партнери давно чекають сигналу про те, що ми не просто на словах, а на ділі готові змінювати систему і робити її більш ефективною.

Блог для порталу “Грушевського, 5″