Експерти будівельної галузі запевняють – зараз як ніколи Києву необхідний єдиний документ, де будуть враховані особливості ділянок і подані плани їх освоєння. Він допоможе залучити іноземних інвесторів і правильно розвивати містобудування в столиці.

На сьогоднішній день у Верховній Раді розглядають проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо заміни форми документації». Депутати можуть скасувати частини 3 і 4 ст. 24 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», які набрали чинності в січні поточного року. Ці пункти свідчать, що переведення земельних ділянок з комунальної або держвласності у власність фізосіб або юросіб заборонений, якщо для ділянки землі не були розроблені містобудівні документи – детальний план території чи зонінг.

Поки в Україні немає схеми, за якою визначають площу і межі ділянок, на які забудовники зобов’язані надавати детальний план території. Також не передбачено державних гарантій, згідно з якими на земельному аукціоні забудовник отримає ту ділянку, для якої оплачував розробку ДПТ.

За словами глави містобудівної комісії Київської міськради Володимира Прокопіва, земельна комісія може продавати і здавати в оренду землю. І таким чином поповнювати бюджет на 4 млрд грн на рік. Для того, щоб реалізувати такий комерційний план, необхідно провести земельні аукціони, а це неможливо з огляду на чинне законодавство.

За словами експертів, в утвердженні законопроекту, що регулює продаж і здачу землі в оренду без містобудівної документації, досить сильно зацікавлені і представники бізнесу, і влада.

За словами голови наглядової ради Інституту «МіськЦивільПроект» Ольги Заремби, якщо закон приймуть, забудовники повинні будуть орієнтуватися на генплан Києва. Але ж і тут невідповідність – Генеральний план до 2020 року застарів, а Генплан до 2040 року ще не прийнятий. Тому ситуацію з містобудівною документацією потрібно вирішити якомога швидше.

З початку поточного року в столиці не проводилися земельні торги – забудовники не можуть змінити цільове призначення землі, купити ділянку і почати будівельні роботи. Експерти стверджують – якщо не прийняти законопроект, вже через рік українське будівництво зіткнеться з кризою галузі.

Містобудівну політику можна врегулювати за допомогою примусу будувати з урахуванням детального плану території. Саме містобудівна документація може захистити будкомпанії від неправильного рішення по освоєнню земельної ділянки.

Місцева влада з «паспортами» земельних ділянок може планувати правильний розвиток столиці. І якщо забудовнику запропонувати прозору схему, він міг би розділити з містом витрати на розробку детальних планів території.

Якщо в Раді приймуть законопроект № 2094а, будівництво має всі шанси ожити. Але навіть такий крок не вирішить питання систематизації та створення правильного механізму містобудування.

Повна версія матеріалу